V létě 2024 byla stávající mateřská škola v Hrušovanech u Brna odstraněna. Děti jsou dočasně umístěné v Sokecu, stavba nové budovy je v plném proudu.
ŽENY V ARCHITEKTUŘE
Architektura a emancipace v České republice po roce 1945
Výzkumný projekt se věnuje mapování a interpretaci aktivit žen na púoli architektury v českých zemích mezi lety 1945 a 2000. Více o projektu na webových stránkách:
Úvodní stránka - ženy v architektuře
portrét MB: Biografie - ženy v architektuře
ZAN 11 FA ČVUT
semestr fakulty architektury. Hodně práce. Všechno je nové, všechno je těžké, časově a fyzicky náročné. Studenti se nešetří, studenty to baví! A nás to s Lenkou a Vláďou také baví. Všichni zvládli všechny tři úlohy, u toho se bavili , modelovali, betonovali, kreslili, zkoušeli konstrukce na špagetovém workshopu nebo šlapali sněhem na výletu v Krkonoších (viděli jsme studentské lávky) a všichni do jednoho v lednu odevzdali perfektní práci.
SCHODY 1
Schodiště českých architektů za posledních třicet let, Břetislav Eichler, Ester Havlová, Martin Kloda, David Wittassek
Make it stand out
Whatever it is, the way you tell your story online can make all the difference.
TOP 100 architects 2024
časopis ARCHITECT+ vybírá téměř ze čtyř stovek ateliérů a architektů ty, které považuje za TOP nejen aktuální tvorbou, ale i dlouhodobým přínosem pro domácí scénu či zodpovědným přístupem k prostředí a klientům.
Děkujeme!
Česká architektura 2022-2023
Děkujeme Pavlovi Nasadilovi, který se tentokrát ujal výběru :_)
BERLIN ve skicách!
BERLIN 2024 ve skicách studentů 1. ročníku FA ČVUT! Jáchym Šenkýř, Sofia Shtanko, Jan Timotej Škarda, Veronika Sirůčková a Naty Šafaříková :_)
BERLIN!
studentský výlet nejen za architekturou BERLIN! 2024
MATEŘSKÁ ŠKOLA VIMPERK
Otevřená soutěž leden 2024
Bohužel jsme nezvítězili, i když jsme podle protokolu došli docela daleko. Pravděpodobně poslední soutěž na dlouhou dobu. Zúčastnilo se 72 ateliérů! Hodnota práce zdarma více než 70-ti ateliérů se řádově dá vyčíslit na 14 mil. Kč. Toto číslo je za hranou…. možná jsou soutěže tím nejlepším způsobem, jak vybrat nejlepší návrh, ale nikdo jiný v téhle zemi nepracuje zadarmo.
Anotace: Dřevostavba školky v přírodní krajině zahrady, důraz na ekologii a enviromentální řešení. Koncept návrhu vychází z respektu k měřítku sousední obytné části města. Cílem je minimalizovat měřítko rozsáhlé stavby nové mateřské školky. Výsledkem je sestava jednotlivých třídních pavilonů se samostatnými střechami, které charakterem odpovídají okolní zástavbě. Nejdůležitějším prostorem stavby jsou školní třídy. Chceme, aby děti každý den vnímaly prostorový zážitek z interiéru třídy. Prostor školky kultivuje děti, rádi bychom, aby děti chápali přirozenou tektoniku stavby, aby se učili architektuře prostým pobytem v kvalitní stavbě. Navrhujeme přízemní stavbu, vyžadujeme pohodlný přístup z každé třídy na zahradu a celý provoz školky bezbariérový. Propojení zahrady s interiérem školky je podstatou návrhu. Chceme, aby děti mohli ven a chodili ven co nejčastěji. Celá zahrada je řešena jako zmenšená šumavská krajina. Přírodní zahrada je rozdělena na kultivovanou část s nízkým trávníkem okolo teras a zbylou divokou plochu luk a luhů. Zahrada je plná dětských herních prvků, altánů a drobných staveb, nabízí intimní zákoutí i společné prostory pro třídy i celou školku.
Spolupráce Lenka Levíčková, Daniel Rodrigez Pino, Miki Sluysar :_)
studentský workshop ZAN FA ČVUT
V prosinci proběhl studentský workshop ZANu na FA ČVUT, mimo to, že jsme udělali spoustu práce a zažili spousty legrace jsme v Hrušovanech u Brna s Dušanem Knoflíčkem, místostarostou obce, navštívili jedinou, dosud neopravenou vilu ředitele cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna z roku 1914 od Adolfa Loose! Jde pravděpodobně o nejstarší dům s rovnou střechou na českém území, obec vilu koupila v roce 2020 a intenzivně pracuje na její obnově.
„Vážený pane architekte! Možná Vás bude zajímat, že ve Vámi postavené a v horním patře také zařízené vile již nějaký čas bydlím, a sice se svou ženou a dětmi. Teprve dlouhodobým pobytem v tomto domě jsme si uvědomili, kolik moderního komfortu jste do něj vložil. Kdyby dům nestál uprostřed kulturní pustiny, ale např. v Grinzingu pod Bellevue s vyhlídkou na Vídeň, bylo by to přirozeně ještě nesrovnatelně příjemnější. Ovšem tam působí kontrast tím spíše silněji. Životní hodnoty, které tímto způsobem člověk získává, se vůbec nedají v číslech vyjádřit.“
Dopis Viktora Bauera ml. Adolfu Loosovi ze dne 14. 1. 1919, Dagmar Černoušková, Areál cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna. Vila ředitele a hlavní tovární budova, in: Jindřich Chatrný – Dagmar Černoušková (eds.), Brněnské stopy Adolfa Loose, Brno 2010, s. 51–62, cit. s. 60.
66 DOMŮ VOL.4 rekonstrukce
Publikace přestavby obecního úřadu na rodinný dům v Černých Voděradech ve 4. díle žádané edice, v knize Jána Stempela, Jana Jakuba Tesaře a Petra Volfa z roku 2023:
“Šestašedesát vybraných staveb ukazuje, že snad není domu, jenž by si nezasloužil dostat druhou příležitost. Kniha, vůbec první svého druhu, zahrnuje revitalizace, konverze, dostavby přístavby, které se uskutečnily v jednadvacátém století. Staré se potkává s novým, zachraňuje se to, co se zdálo neopravitelné. Uchovává se paměť rodinných domů, měšťanských i funkcionalistických vil, ale také chalup, roubenek, statků, stodol, mlýnů a dalších objektů. Každý příklad může sloužit jako inspirace pro budoucí stavebníky, ale také jako důkaz, že práce s odkazem minulosti se vyplatí. „Právě rekonstrukce jsou oblastí, v niž česká architektura dosahuje evropské kvality,“ je přesvědčen spisovatel Petr Volf, jeden z autorů knihy: „Každý starý dům je pro architekta a konstruktéra výzva. Jako by jim skutečnost, že nezačínají na nule – rozvíjejí přece to, co už stojí –, dodávala sílu a odvahu, aby byli co nejkreativnější a také nejdůslednější.““
ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2023
Česká cena za architekturu 2023
SOKEC - Společensko kulturní centrum - Česká cena za architekturu 2023
2023 - Česká cena za architekturu | Česká televize
ČESKÁ CENA ZA SARCHITEKTURU 2023 - cena ministerstva pro místní rozvoj
Martina Buřičová, Štěpán Kubíček, Jonáš Krýzl, Jan Novotný :_)))))
GALERIE PERLOU
Soutěž podzim 2022 - zvýšená 2.cena
Na místě původního souboru hal a budov areálu Perla 01 - textilní továrny z přelomu 19. a 20. století v centru města Ústí nad Orlicí zbylo po demolici podle nového regulačního plánu z roku 2016 pouze její torzo - Komín, Kotelna, Rozvodna, Strojovna a slepenec Administrativních budov. V roce 2009 výroba v areálu nadobro skončila - to se dotklo téměř všech obyvatel města. Záměrem města je konverze na Kulturně kreativní centrum Galerie PERLOU - galerii současného umění s odkazem na textilní historii města. Spolupráce Anna Reidlová, Tomáš Prokop, Anna Ali Brejšová, 3dsense, Miki Sluysar :_)
DESET
Měli jsme štěstí a porota složená z respektovaných kritiků architektury vybrala naši realizaci; z roku 2001 mezi první desítku nejlepších staveb zrealizovaných mezi roky 1992 - 2002 na základě výhry v architektonické soutěži.
TRE / bytový dům - “Startovní byty pro mladé rodiny v Třeboni, realizace 2001, autor: Martina Buřičová, Lukáš Holub a Lubor Sladký, S.H.S architekti”, foto Filip Šlapal 2001









Soutěžní přehlídka staveb realizovaných na
základě výsledku architektonických soutěží
organizovaných mezi lety 1992 a 2015
Česká komora architektů vyhlásila 25. října 2022 výsledky soutěžní přehlídky DESET, v níž soutěžily stavby vzešlé z architektonických soutěží. Cílem soutěžní přehlídky je upozornit na architektonické soutěže jako na transparentní způsob hledání zpracovatele projektové dokumentace a na kvalitativní přínos takto vzniklých staveb pro společnost. Posuzována byla díla vzešlá z architektonických soutěží v období let 1993 až 2015.
CENA STAROSTY PRAHY 9
Děkujeme městské části Praze 9 za krásné ocenění, velmi si ho vážíme! Děkujeme panu starostovi Tomáši Portlíkovi, prvnímu místostarostovi Janu Jarolímovi , panu profesorovi Vladimíru Šlapetovi a v neposlední řadě organizátorovi akce panu Petrovi Ivanovovi. Poděkování za příležitost letí samozřejmě také k investorovi.:-)))
STAVBA ROKU JIHOMORAVSKÉHO KRAJE 2021
Dostali jsme 2.cenu v kategorii “Stavby občanské vybavenosti” !
Díky porotě, díky ateliéru kava, Jonáši Krýzlovi Janu Novotnému, díky Navláčil stavební firmě a panu Nohovi, díky obci Hrušovany u Brna, díky všem, kteří mají na zdařilé realizaci svůj podíl.
SVATEBNÍ SÍŇ PRO PRAHU 5
Soutěž léto 2022
Jak jistě víte, každý solidní soutěžní návrh jde v nákladech do statisíců korun.
Když se architekt rozhodne soutěžit, riskuje, že bude pracovat zcela (nevyhoví představě zadavatele) nebo téměř zadarmo (náhrady výloh v užších nebo vyzvaných soutěžích často nestačí ani na vizualizace). Je proto jisté, že pracuje čistě pro radost, s nadšením, poctivě, návrhu věnuje maximální úsilí a péči.
Ukončení soutěže by mělo být důstojné. Jako vítězové si užíváme slávy a není nouze o publikaci. Jako poražení účastníci, lhostejno zda vyzvané nebo oetvřené soutěže se zřídka dočkáme alespoň adresného oznámení o ukončení a zaslání výsledků (např. formou e-mailu). Stalo se normou, že výstavy a zpřístupnění návrhů či dokonce pořádání výstavy všech zúčastněných návrhů se nekoná. Ve valné většině případů se koná veřejné představení pouze vítězného návrhu , a to bez oznámení ostatním účastníkům, výstava a publikace patří též pouze vítězi.
U architektonických soutěží je poděkování zadavatele za odvedenou práci základním projevem úcty k účastníkům, kteří zadarmo věnovali svou energii zadání.
Odměnou a často jedinou zpětnou vazbou pro ty, kteří neuspěli, je veřejná výstava návrhů a možnost seznámení se se všemi návrhy, nedílnou součástí je seznámení se s výsledky ve formě protokolu patřičným vysvětlením průběhu rozhodování poroty.
Z protokolu jsme vyčetli, že do posledního kola před výběrem postoupilo 6 návrhů, bohužel do druhého kola už jen 5, my byli tím šestým. Smůla. I tak nás vyčerpávající práce nesmírně bavila…. dáme si od soutěží na čas pauzu.
LOGO!
Díky architektce Aleně Hyblerové ze studia FORMELITA máme super krásné nové logo, díky!
SOKEC!
skoro hotovo"! budova už je otevřena, předprostor se ještě dolaďuje. Odkaz na slavnostní otevření zde
slavnostní stříhání pásky - foto od Kryštofa Knoflíčka
NOMINACE MEZI 55 FINALISTŮ GRAND PRIX ARCHITEKTŮ - NÁRODNÍ CENY ZA ARCHITEKTURU 2021
Porota vybrala 55 projektů postupujících do finále GPA – Národní ceny za architekturu 2021
(Praha 20. září 2021)
Porota letošního XXVIII. ročníku Grand Prix Architektů – Národní
ceny za architekturu, složená z významných osobností mezinárodní i české
architektury o víkendu vybrala z 231 přihlášených projektů 55 projektů, které budou
soutěžit o finální cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2021 a ceny v jednotlivých
kategoriích.
Shorlist 55 vybraných projektů si můžete prohlédnout zde:








